İçeriğe geç

Karakoçan Mahalleleri

Karakoçan İlçesi

Karakoçan mahalleleri, Karakoçan ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz doksan ikinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elâzığ’ın ilçesi olan Karakoçan, Elâzığ’ın yerleşim yerlerinden biridir. Karakoçan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.049 km2’dir. Karakoçan ilçesinin rakımı ise 1.095 m olarak hesaplanmıştır. Karakoçan ilinin Kuzeyinde ve doğusunda Bingöl, batısında Tunceli, Güneyinde ise Kovancılar ilçeleri bulunmaktadır. Karakoçan ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Karakoçan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Karakoçan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 28.434 nüfusa sahiptir.

Karakoçan ilçesini coğrafi konumu ise 38° 57′ 20.8080” Kuzey ve 40° 2′ 9.4056” Doğu gps koordinatlarıdır.

Karakoçan Mahalleleri

Karakoçan ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Karakoçan ilçesinin 72 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Karakoçan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri Kırıkpınar mahallesi, Yeni mahallesi ve Tepe mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karşıkaya mahallesi, Gölpınar mahallesi ve Gölyaylası mahalleleridir.

karakoçan mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KARAKOÇAN MAHALLELERİ

  1. Bahçelievler Mah.
  2. Gölpınar Mah.
  3. Gölyaylası Mah.
  4. Karşıyaka Mah.
  5. Kırkpınar Mah.
  6. Kulubaba Mah.
  7. Subaşı Mah.
  8. Tepe Mah.
  9. Yeni Mah.

Karakoçan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Karakoçan mahalleleri Golan Kaplıcası, Bağin Kaplıcası, Kalecik Baraj Gölü ve Mesire Alanı, Hırsız Çeşmesi, Peri Vadisi Sosyal Tesisleri ve Bağin Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Elazığ ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Karakoçan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Elazığ Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…