İçeriğe geç

Karaçoban Posta Kodu

Karaçoban Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Karaçoban Posta Kodu Sorgulama

Karaçoban’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Karaçoban ilçesi Hakkında

Karaçoban ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz otuz birinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzurum’un ilçesi olan Karaçoban, Erzurum’un yerleşim yerlerinden biridir. Karaçoban İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 571 km2’dir. Rakımı ise 1.549 m olarak hesaplanmıştır. Karaçoban ilinin Kuzeyinde Karayazı, doğusunda ve güneyinde Muş, batısında ise Hınıs ilçeleri bulunmaktadır. Karaçoban ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Karaçoban İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Karaçoban ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 23.610 nüfusa sahiptir.

Karaçoban Posta Kodu
Karaçoban Posta Kodu