İçeriğe geç

Karabük Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Karabük ilinin alan kodu ise 370 şeklindedir. Karabük ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

370 Nerenin Alan Kodu?

Karabük İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 370 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Karabük Telefon Kodu, Karabük ili

Karabük ilçeleri, Karabük ilçesi alan olarak Türkiye’nin Karabük adını, üzerinde bulundu coğrafi konum ve koşullardan almıştır. “Kara” ve “Bük” sözcükleri, kara çalılık yer anlamında, Karabük adının oluşmasında etkileyici farktörler olmuştur. Bu topluluklarda yaşayan Türkmen toplulukları, Karabük cemaatı ismini bu şekilde almışlardı. Karabük ilinin ekonomik yapısı ağırlıklı olarak sanayi ve imalat sanayisi oluşturmaktadır. Özellikle demir-çelik sanayisi önemli bir noktadadır. Karabük ilinin 2020 TÜİK verisine göre 243.614 nüfusa sahip ilimizdir. Karabük ilinde on üç tane ilçe bulunmaktadır.

Karabük yüz ölçümü 4,103 km2’dir. Karabük ilinin coğrafi konumu ise 41° 11′ 44.2356” Kuzey ve 32° 37′ 21.5544” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Karabük Alan Kodu
Karabük Alan Kodu

Karabük Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…