İçeriğe geç

Kangal Mahalleleri

Kangal İlçesi

Kangal mahalleleri, Kangal ilçesi alan olarak Türkiye’nin altmış beşinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Sivas’ın ilçesi olan Kangal, Sivas’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kangal İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 3.342 km2’dir. Kangal ilçesinin rakımı ise 1.528 m olarak hesaplanmıştır. Kangal ilçesinin Kuzeyinde Sivas Merkez, Hafik ve Zara, doğusunda Divriği, batısında Ulaş ve Altınyayla, Güneyinde ise Gürün, Malatya ve Kayseri ilçeleri bulunmaktadır. Kangal ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kangal İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kangal ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 22.760 nüfusa sahiptir.

Kangal ilçesini coğrafi konumu ise 39° 14′ 9.1212” Kuzey ve 37° 23′ 19.8492” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kangal Mahalleleri

Kangal ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Kangal ilçesinin 108 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kangal mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Gürsel mahallesi, Karşıyaka mahallesi ve Reşadiye mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Göze mahallesi, Hürriyet mahallesi ve Zafer mahalleleridir.

Kangal Mahalleleri
Kangal Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KANGAL MAHALLELERİ

  • Göze Mah.
  • Gürsel Mah.
  • Hürriyet Mah.
  • Karşıyaka Mah.
  • Reşadiye Mah.
  • Sularbaşı Mah.
  • Yeni Mah.
  • Zafer Mah.

Kangal Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kangal mahalleleri, Balıklı Kaplıcası Spa Merkezleri, Tarihi Alacahan Osmanlı Camii, Kangal Merkez Camii, Alacahan Kervansaray Parkı ve Alacahan Atatürk Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Sivas ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kangal Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kangal Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

İmranlı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…