İçeriğe geç

İzmir Nüfusu

İzmir Nüfusu Nedir?

İzmir nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 4.425.789 ‘dur. Bu nüfusun 2.199.287 erkek nüfusu, 2.226.502 ise kadın nüfusu şeklindedir. İzmir ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

İzmir Nüfus Dağılımı

İzmir ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre İzmir Nüfusu

Please select a wpDataTable.
izmir yıllara göre nüfusu
izmir yıllara göre nüfusu grafik

İzmir ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında artışlar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında kadın nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

İzmir İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre İzmir ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Buca, Karabağlar ve Bornova ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Buca ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Karaburun, Beydağ ve Kınık İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Karaburun ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
izmir nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. Genel olarak yılları incelendiğinde 2007 ve 2021 yılları arasında düşüşler yaşanmıştır.

İzmir Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

İzmir ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (12.007 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

İzmir Hakkında

İzmir ilinin alan olarak Türkiye’nin yirmi üçüncü en büyük ilidir. Eski adıyla İzmir (Smyrna) kenti, körfezin kuzeydoğusunda yer alan ve yüzölçümü yaklaşık on hektar olan bir yarım adacık şeklinde yerleşilmişti. Sonraki yüzyıllar boyunca Meles Çayı’nın ve bugünkü Yamanlar Dağı’ndan gelen sellerin getirdikleri mil ile bugünkü Bornova ovası oluşturdu ve yarım adacık, bir tepe hâline dönüştü. İzmir ilinin ekonomik yapısını sanayi, tarım, hizmet ve turizm sektörleri oluşturmaktadır. Çalışan nüfusun yarısı tarım ile uğraşmaktadır. Büyük kent oluşu ve turistik açıdan çok fazla birikim barındıran kent olduğundan ekonomide önemli yeri bulunmaktadır.

izmir nüfusu