İçeriğe geç

İyidere Mahalleleri

İyidere İlçesi

İyidere mahalleleri, İyidere ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuz yüz kırkıncı  en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Rize’nin ilçesi olan İyidere, Rize’nin yerleşim yerlerinden biridir. İyidere İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 28 km2’dir. İyidere ilçesinin rakımı ise 7 m olarak hesaplanmıştır. İyidere ilçesinin doğusunda Derepazarı ve Rize Merkez, batısında Trabzon, Güneyinde ise Kalkandere ilçeleri bulunmaktadır. İyidere ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. İyidere İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. İyidere ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.006 nüfusa sahiptir.

İyidere ilçesini coğrafi konumu ise 41° 0′ 43.8372” Kuzey ve 40° 21′ 38.2680” Doğu gps koordinatlarıdır.

İyidere Mahalleleri

İyidere ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. İyidere ilçesinin 7 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. İyidere mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Fıçıtaşı mahallesi, Hazar mahallesi ve Yapraklar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Üstüpiler mahallesi, Sarayköy mahallesi ve Çanakçeşme mahalleleridir.

İyidere Mahalleleri
İyidere Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

İYİDERE MAHALLELERİ

  • Çanakçeşme Mah.
  • Fethiye Mah.
  • Fıçıtaşı Mah.
  • Hazar Mah.
  • Sarayköy Mah.
  • Üstüpiler Mah.
  • Yalıköy Mah.
  • Yapraklar Mah.

İyidere Tarihi ve Gezilecek Yerler

İyidere mahalleleri, Hacı Efendi Camisi, Pileki Mağarası, İyidere Plajı Ve Yalıköy gibi yerler bulunmaktadır. Rize ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

İyidere Tarihi ve Gezilecek Yerler

İyidere Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kalkandere Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…