İçeriğe geç

İstanbul Nüfusu

İstanbul Nüfusu Nedir?

İstanbul nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 15.840.900 ‘dir. Bu nüfusun 7.933.686 erkek nüfusu, 7.907.214 ise kadın nüfusu şeklindedir. İstanbul ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

İstanbul Nüfus Dağılımı

İstanbul ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre İstanbul Nüfusu

Please select a wpDataTable.
istanbul yıllara göre nüfusu
istanbul yıllara göre nüfusu grafik

İstanbul ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında artışlar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında erkek nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

İstanbul İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre İstanbul ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Esenyurt, Küçükçekmece ve Bağcılar ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Esenyurt ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Adalar, Şile ve Çatalca İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Adalar ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
istanbul nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2019 yılında en yüksek nüfus artış hızına ulaşmışken 2020 yılında diğer yıllara göre en düşük orana düşmüştür. 2021 yılında ise bu durum tersi şeklinde yükselmeye başlamıştır.

İstanbul Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

İstanbul ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (8.913 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

İstanbul Hakkında

İstanbul ilinin alan olarak Türkiye’nin altmış dört en büyük ilidir. İstanbul’a dönemler boyunca ismi farklılıkları görülmüştür. Bu kent isimleri, kent tarihinin farklı dönemleriyle ilişkilidir. Bu isimler tarihsel sırayla, Byzantion, Augusta Antonina, Nova Roma, Konstantinopolis, Kostantiniyye, İslambol ve İstanbul’dur. Bunun dışında Moğollar Çakduryan, Polonlar Kanatorya, Çekler Aylana, Macarlar Vizenduvar olarak isimlendirmişlerdi. İstanbul ilinin ekonomik yapısını sanayi, hizmet, ticaret ve turizm sektörleri oluşturmaktadır. Türkiye’nin ve dünyanın ekonomik ve genel açıdan önemli kentlerinde yer almaktadır.