İçeriğe geç

İstanbul Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. İstanbul ili Avrupa yakası ve Anadolu yakası olarak iki bölgeden oluşmaktadır. Bu iki yaka arasında farklı alan kodları kullanılmakta olup, Avrupa yakasında 212 alan kodu, Anadolu yakasında ise 216 alan kodları şeklinde kullanılmaktadır. İstanbul ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

212 ve 216 Nerenin Alan Kodu?

İstanbul İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 212 ve 216 olduğunu söyleyebiliriz. İki farklı alan kodu olması sebebi İstanbul’un iki yakadan oluşmasıdır. 212 Avrupa yakasına, 216 ise Anadolu yakasına aittir. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

İstanbul telefon Kodu, İstanbul ili

İstanbul İlçeleri, İstanbul ilinin alan olarak Türkiye’nin altmış dört en büyük ilidir. İstanbul’a dönemler boyunca ismi farklılıkları görülmüştür. Bu kent isimleri, kent tarihinin farklı dönemleriyle ilişkilidir. Bu isimler tarihsel sırayla, Byzantion, Augusta Antonina, Nova Roma, Konstantinopolis, Kostantiniyye, İslambol ve İstanbul’dur. Bunun dışında Moğollar Çakduryan, Polonlar Kanatorya, Çekler Aylana, Macarlar Vizenduvar olarak isimlendirmişlerdi. İstanbul ilinin ekonomik yapısını sanayi, hizmet, ticaret ve turizm sektörleri oluşturmaktadır. Türkiye’nin ve dünyanın ekonomik ve genel açıdan önemli kentlerinde yer almaktadır. İstanbul ilinin 2020 TÜİK verisine göre 15.462.452 nüfusa sahip ilimizdir. İstanbul ilinde otuz dokuz tane ilçe bulunmaktadır. İstanbul ili Marmara bölgesinde yer almaktadır.

İstanbul ilinin yüz ölçümü 5,313 km2’dir. İstanbul coğrafi konumu ise 41° 0′ 29.6640” Kuzey ve 28° 58′ 42.0924” Doğu gps koordinatlarıdır.

İstanbul Alan Kodu
İstanbul Alan Kodu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…