İçeriğe geç

Isparta Nüfusu

Isparta Nüfusu Nedir?

Isparta nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 445.678’dir. Bu nüfusun 220.699 erkek nüfusu, 224.979 ise kadın nüfusu şeklindedir. Isparta ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Isparta Nüfus Dağılımı

Isparta ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Isparta Nüfusu

Please select a wpDataTable.
ısparta yıllara göre nüfusu
ısparta yıllara göre nüfusu grafik

Isparta ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında artışlar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında kadın nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Isparta İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Isparta ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Yalvaç ve Eğirdir ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Yenişarbademli, Aksu ve Atabey İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Yenişarbademli ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2013 ve 2018 yılları arasında nüfus artış hızında yükselmeler yaşanmışken, bu yıllardan sonra 2020 yılına kadar ciddi düşüşler gerçekleşmiştir. 2021 yılında ise bu durum tersi şeklinde yükselmeye başlamıştır.

Isparta Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Isparta ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (8.913 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Isparta Hakkında

Isparta ilinin alan olarak Türkiye’nin otuz dördüncü en büyük ilidir. Büyük İskender kral olduktan sonra (MÖ 356 – MÖ 323), Anadolu’nun batısı Yunan hükümdarlığı tarafından yönetilmekteydi. İskender öldükten sonra bölge Atina’ya bağımlı kaldı. İlin adı geçmişten beri aynı isimde günümüze kadar gelmiştir. Isparta ilinin ekonomisi tarım ve hayvancılığı dayalı sektörler oluşturmaktadır.

ısparta nüfusu