İçeriğe geç

İmamoğlu Mahalleleri

İmamoğlu İlçesi

İmamoğlu mahalleleri, Akdeniz bölgesinde yer alan Adana’nın ilçesi olan İmamoğlu, Adana’nın yerleşim yerlerinden biridir. İmamoğlu ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz onuncu ilçesidir. İmamoğlu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 424 km2’dir. İmamoğlu ilçesinin rakımı ise 84 m olarak hesaplanmıştır. İmamoğlu ilinin Kuzeyinde Aladağ ve Kozan, doğusunda ise Ceyhan, batısında Karaisalı, Güneyinde ise Sarıçam ilçeleri bulunmaktadır. İmamoğlu ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Yaz ayları sıcak seyretmekteyken, kış aylarında ılık ve yağışlı geçmektedir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. İmamoğlu İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. İmamoğlu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 27.784 nüfusa sahiptir.

İmamoğlu ilçesini coğrafi konumu ise 37° 15′ 27.8352” Kuzey ve 35° 39′ 40.6944” Doğu gps koordinatlarıdır.

İmamoğlu Mahalleleri

İmamoğlu ilçesinin 27 mahallesi bulunmaktadır. Adana ili büyükşehir olduğundan köy statüsündeki yerleşimler mahalle olarak kabul edilmektedir. İmamoğlu mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Hürriyet mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Fatih mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Uluçınar mahallesi, Yenievler mahallesi ve Menteş mahalleridir.

imamoğlu mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

İMAMOĞLU MAHALLELERİ

 1. Hürriyet Mah.
 2. Cumhuriyet Mah.
 3. Fatih Mah.
 4. Adalet Mah.
 5. Tuna Mah.
 6. Saygeçit Mah.
 7. Camili Mah.
 8. Üçtepe Mah.
 9. Malıhıdırlı Mah.
 10. Koyunevi Mah.
 11. Sevinçli Mah.
 12. Yazıtepe Mah.
 13. Ayvalı Mah.
 14. Çörten Mah.
 15. Pekmezci Mah.
 16. Ufacıkören Mah.
 17. Aliler Mah.
 18. Alaybeyi Mah.
 19. Otluk Mah.
 20. Danacılı Mah.
 21. Sayca Mah.
 22. Ağzıkaraca Mah.
 23. Sokutaş Mah.
 24. Hacıhasanlı Mah.
 25. Menteş Mah.
 26. Yenievler Mah.
 27. Uluçınar Mah.

İmamoğlu Tarihi ve Gezilecek Yerler

İmamoğlu mahalleleri, Kaya Mezarları, Kale Kalıntıları, Altınini Mağarası gibi yerler bulunmaktadır. Adana iline gelindiğinde turizm noktası olarak azda olsa görülesi yerler olmasının yanında tarihi yapıları, mezarlar, mağaralar ve kale gibi yapılarıyla doğa ve kültür turizmi için tercih edilebilir ilçeler arasında yer almaktadır.

İmamoğlu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Feke Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…