İçeriğe geç

Iğdır Nüfusu

Iğdır Nüfusu Nedir?

Iğdır nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 203.159’dir. Bu nüfusun 104.946 erkek nüfusu, 98.213 ise kadın nüfusu şeklindedir. Iğdır ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Iğdır Nüfus Dağılımı

Iğdır ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Iğdır Nüfusu

Please select a wpDataTable.
ığdır yıllara göre nüfusu
ığdır yıllara göre nüfusu grafik

Iğdır ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında artışlar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında erkek nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Iğdır İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Iğdır ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez ve Tuzluca ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Karakoyunlu ve Aralık İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Karakoyunlu ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
ığdır nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2016 ve 2018 yılları arasında nüfus artış hızında yükseleme yaşanmış olup, bundan sonraki yıllarda oran sabit ilerlemeye başlamıştır.

Iğdır Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Iğdır ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (3.546 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Iğdır Hakkında

Iğdır ilinin alan olarak Türkiye’nin yetmiş beşinci en büyük illerimizdendir. 27 Mayıs 1992 de il statüsüne ulaşmıştır. Türkiye’nin en doğusunda bulunan bir ilimizdir. Iğdır ve çevresi, en geç M.Ö. 4000 bin yıldan insan yerleşimi olarak kullanıldığı ve tarih boyunca birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olduğu keşfedilmiştir. Yapılan araştırmalarda, bölgede ilk yerleşimin, paleolitik ve mezolitik dönemlerinden beri göstermektedir. Ayrıca Ağrı dağını kentin birçok yerinden kolaylıkla görülmektedir.