İçeriğe geç

Hozat Posta Kodu

Hozat Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Hozat Posta Kodu Sorgulama

Hozat’ta yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Hozat ilçesi Hakkında

Hozat ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz seksen birinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Hozat, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Hozat İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 663 km2’dir. Rakımı ise 1.525 m olarak hesaplanmıştır. Hozat ilçesinin Kuzeyinde Ovacık, doğusunda Tunceli Merkez, batısında Çemişgezek, Güneyinde ise Pertek ilçeleri bulunmaktadır. Hozat ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hozat İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hozat ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.761 nüfusa sahiptir.

Hozat Posta Kodu
Hozat Posta Kodu