İçeriğe geç

Hizan Mahalleleri

Hizan İlçesi

Hizan mahalleleri, Hizan ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz ikinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bitlis’in ilçesi olan Hizan, Bitlis’in yerleşim yerlerinden biridir. Hizan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.021 km2’dir. Hizan ilçesinin rakımı ise 1.472 m olarak hesaplanmıştır. Hizan ilinin Kuzeyinde Hizan, doğusunda ise Van, batısında Bitlis merkez, Güneyinde ise Siirt ilçeleri bulunmaktadır. Hizan ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hizan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hizan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 33.345 nüfusa sahiptir.

Hizan ilçesini coğrafi konumu ise 38° 13′ 31.8756” Kuzey ve 42° 25′ 41.2032” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hizan Mahalleleri

Hizan ilçesinin 10 mahallesi bulunmaktadır. Hizan ilçesinin 47 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hizan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeşil Ova mahallesi, Bahçelievler mahallesi ve Yeni Kent mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Gökçimen mahallesi, Altınoluk mahallesi ve Yemişli mahalleleridir.

hizan mahalle haritas

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HİZAN MAHALLELERİ

  1. Altınoluk Mah.
  2. Aşağıkarasu Mah.
  3. Bahçelievler Mah.
  4. Esentepe Mah.
  5. Gökçimen Mah.
  6. Kültür Mah.
  7. Taşlı Pınar Mah.
  8. Yemişli Mah.
  9. Yeni Kent Mah.
  10. Yeşil Ova Mah.

Hizan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hizan mahalleleri, Giri Serginci Köşkü ve Hizan Camii gibi yerler bulunmaktadır. Bitlis ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hizan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Mutki Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…