İçeriğe geç

Hatay Nüfusu

Hatay Nüfusu Nedir?

Hatay nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 1.670.712’dir. Bu nüfusun 840.197 erkek nüfusu, 830.515 ise kadın nüfusu şeklindedir. Hatay ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Hatay Nüfus Dağılımı

Hatay ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Hatay Nüfusu

Please select a wpDataTable.
hatay yıllara göre nüfusu

Hatay ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında artışlar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında erkek nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Hatay İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Hatay ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Antakya, İskenderun ve Defne ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Antakya ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Kumlu, Belen ve Yayladağı İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Kumlu ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. Genel olarak yıllar arasında zaman zaman yükselişler ve alçalmalar yaşanmıştır. 2021 yılındaki nüfus artış hızı yıllar arasında en az orana sahiptir.

Hatay Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Hatay ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (5.867 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Hatay Hakkında

Hatay ilinin alan olarak Türkiye’nin elli sekiz en büyük ilidir. Türkiye’nin önemli en eski yerleşimlerden bir ilimizdir. Yapılan arkeolojik çalışmalara göre 100.00 ile 40.000 yıllarına kadar insan yerleşimi izleri bulunmuştur. M.Ö 17. yüzyılları sonralarında Hititler ve M.Ö 1490 yıllarında Mısır’ın hakimiyetinde olmuştur. Hatay ilinin ekonomisi tarım, sanayi ve hayvancılık sektörü bulunmaktadır. Tarım sektöründe başlıca ürünler arpa, tahıl, buğday ve patates gibi ürünler yetiştirilmektedir.