İçeriğe geç

Hatay Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Hatay ilinin alan kodu ise 326 şeklindedir. Hatay ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

326 Nerenin Alan Kodu?

Hatay İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 326 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Hatay Telefon Kodu, Hatay ili

Hatay ilçeleri, Hatay ilinin alan olarak Türkiye’nin elli sekiz en büyük ilidir. Türkiye’nin önemli en eski yerleşimlerden bir ilimizdir. Yapılan arkeolojik çalışmalara göre 100.00 ile 40.000 yıllarına kadar insan yerleşimi izleri bulunmuştur. M.Ö 17. yüzyılları sonralarında Hititler ve M.Ö 1490 yıllarında Mısır’ın hakimiyetinde olmuştur. Hatay ilinin ekonomisi tarım, sanayi ve hayvancılık sektörü bulunmaktadır. Tarım sektöründe başlıca ürünler arpa, tahıl, buğday ve patates gibi ürünler yetiştirilmektedir. Hatay ilinin 2020 TÜİK verisine göre 1.659.320 nüfusa sahip ilimizdir. Hatay ilinde on beş tane ilçe bulunmaktadır.

Hatay ilinin yüz ölçümü  5,867 km2’dir. Hatay ilinin coğrafi konumu ise 36° 12′ 8.2296” Kuzey ve 36° 9′ 40.7664” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hatay Alan Kodu
Hatay Alan Kodu

Hatay Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…