İçeriğe geç

Hasanbeyli Mahalleleri

Hasanbeyli İlçesi

Hasanbeyli mahalleleri, Hasanbeyli ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz on yedinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Osmaniye’nin ilçesi olan Hasanbeyli, Osmaniye’nin yerleşim yerlerinden biridir. Hasanbeyli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 168 km2’dir. Hasanbeyli ilçesinin rakımı ise 753 m olarak hesaplanmıştır. Hasanbeyli ilçesinin Kuzeyinde Düziçi ve Bahçe, batısında Osmaniye Merkez, Güneyinde ise Osmaniye Merkez ve Gaziantep ilçeleri bulunmaktadır. Hasanbeyli ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hasanbeyli İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hasanbeyli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.780 nüfusa sahiptir.

Hasanbeyli ilçesini coğrafi konumu ise 37° 11′ 47.8356” Kuzey ve 36° 34′ 21.3384” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hasanbeyli Mahalleleri

Hasanbeyli ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Hasanbeyli ilçesinin 15 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hasanbeyli mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeşilyurt mahallesi ve Hürriyet mahalleleridir.

Hasanbeyli Mahalleleri
Hasanbeyli Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HASANBEYLİ MAHALLELERİ

  • Cumhuriyet Mah.
  • Hürriyet Mah.
  • Merkez Mah.
  • Yeşilyurt Mah.

Hasanbeyli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hasanbeyli mahalleleri, Almanpınarı Yaylası, Karaburç, Karafenk Kalesi, Savranda-Kaypak-Savuran Kalesi Ve Yanıkkışla Mozaikli Alanı gibi yerler bulunmaktadır. Osmaniye ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hasanbeyli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hasanbeyli Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kadirli Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…