İçeriğe geç

Hani Posta Kodu

Hani Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır. Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Hani Posta Kodu Sorgulama

Hani’ de yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Hani ilçesi Hakkında

Hani ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz yirmi ikinci büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır’ın ilçesi olan Hani, Diyarbakır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Hani İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 436 km2’dir. Rakımı ise 900 m olarak hesaplanmıştır. Hani ilinin Kuzeyinde Bingöl, doğusunda ise Lice, batısında Dicle, Güneyinde ise Kocaköy ilçeleri bulunmaktadır. Hani ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hani İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hani ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine 33.048 nüfusa sahiptir.

Hani Posta Kodu
Hani Posta Kodu