İçeriğe geç

Hamur Mahalleleri

Hamur İlçesi

Hamur mahalleleri, Hamur ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz yetmişinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ağrı’nın ilçesi olan Hamur, Ağrı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Hamur İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 873 km2’dir. Hamur ilçesinin rakımı ise 1.690 m olarak hesaplanmıştır. Hamur ilinin Kuzeyinde Ağrı merkez, doğusunda ise Taşlıçay, batısında Tutak, Güneyinde ise Patnos ilçeleri bulunmaktadır. Hamur ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hamur İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hamur ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 17.908 nüfusa sahiptir.

Hamur ilçesini coğrafi konumu ise 39° 36′ 31.5252” Kuzey ve 42° 59′ 11.0688” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hamur Mahalleleri

Hamur ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Hamur ilçesinin 36 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hamur mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi ve Kümbet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kale mahallesi ve Buzhane mahalleleridir. Nüfusun çoğunluğunu mahalleleri oluşturmaktadır.

Hamur Mahalleleri Haritası
Hamur Mahalleleri Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HAMUR MAHALLELERİ

  • Buzhane Mah.
  • Kale Mah.
  • Kümbet Mah.
  • Yeni Mah.

Hamur Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hamur mahalleleri, Hamur Kalesi-Havaran Kalesi, Sürmeli Mehmet/İbrahim Paşa Kümbeti, Karlıca Köyü ve Beklemez Köyü gibi yerler bulunmaktadır. Ağrı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hamur Tarihi ve Gezilecek Yerler
Hamur Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hamur Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Patnos Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…