İçeriğe geç

Hakkari Merkez Posta Kodu

Hakkari Merkez Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Hakkari Merkez Posta Kodu Sorgulama

Hakkari Merkez’ de yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Hakkari Merkez ilçesi Hakkında

Hakkari Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin otuz altıncı en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Hakkari’nin ilçesi olan Hakkâri Merkez, Hakkari’nin yerleşim yerlerinden biridir. Hakkâri Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 2.179 km2’dir. Rakımı ise 1.756 m olarak hesaplanmıştır. Hakkâri Merkez ilinin Kuzeyinde Van, doğusunda ise Yüksekova, batısında Şırnak, Güneyinde ise Çukurca ilçeleri bulunmaktadır. Hakkâri Merkez ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hakkâri Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hakkâri Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 78.516 nüfusa sahiptir.

Hakkari Merkez Posta Kodu
Hakkari Merkez Posta Kodu