İçeriğe geç

Hakkari Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Hakkari ilinin alan kodu ise 438 şeklindedir. Hakkari ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

438 Nerenin Alan Kodu?

Hakkari İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 438 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Hakkari Telefon Kodu, Hakkari ili

Hakkari ilçeleri, Hakkari ilinin alan olarak Türkiye’nin kırk yedinci en büyük ilimizdir. Eski adı Çölemerik’dir, Türkiye’nin en güney doğusunda bulunmaktadır. Hurri ve Urartu Krallıkları’nın parçası olan Hakkâri, Pers İmparatorluğu’nun hükmettiği dönemden sonra Arap hakimiyetine geçmiştir. Daha sonra Selçukluların egemenliğine giren kent, 1536 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil olmuştur. Hakkari ilinin ekonomik yapısı tarım ve hayvancılık sektörleri ön plandadır. Ekonomik açıdan en az gelişmiş illerimizdendir. Özellikle hayvancılık sektörü önemli bir konumdadır. Hakkari ilinin 2020 TÜİK verisine göre 280.514 nüfusa sahip ilimizdir. Hakkari ilinde beş tane ilçe bulunmaktadır.

Hakkari ilinin yüz ölçümü 7,228 km2’dir. Hakkari ilinin coğrafi konumu ise 37° 34′ 38.7372” Kuzey ve 43° 44′ 12.4152” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hakkari Alan Kodu
Hakkari Alan Kodu

Hakkari Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…