İçeriğe geç

Hafik Mahalleleri

Hafik İlçesi

Hafik mahalleleri, Hafik ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz yirmi beşinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Sivas’ın ilçesi olan Hafik, Sivas’ın yerleşim yerlerinden biridir. Hafik İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.765 km2’dir. Hafik ilçesinin rakımı ise 1.312 m olarak hesaplanmıştır. Hafik ilçesinin Kuzeyinde Doğanşar ve Tokat, doğusunda Zara, batısında Yıldızeli ve Sivas, Güneyinde ise Kangal ve Zara ilçeleri bulunmaktadır. Hafik ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hafik İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hafik ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.359 nüfusa sahiptir.

Hafik ilçesini coğrafi konumu ise 39° 51′ 21.6792” Kuzey ve 37° 23′ 22.4880” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hafik Mahalleleri

Hafik ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Hafik ilçesinin 81 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hafik mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Çay mahallesi ve Fatih mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Günyamaç mahallesi, Tepe mahallesi ve Koç mahalleleridir.

Hafik Mahalleleri
Hafik Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HAFİK MAHALLELERİ

  • Çay Mah.
  • Fatih Mah.
  • Günyamaç Mah.
  • Koç Mah.
  • Tepe Mah.
  • Yeni Mah.

Hafik Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hafik mahalleleri, Hafik Gölü-Koçhisar Gölü, Osman Gazi Büstü, Eski Koçhisar Mektebi, Direkli Mağarası Ve Pılır Höyük gibi yerler bulunmaktadır. Sivas ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hafik Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hafik Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gürün Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…