İçeriğe geç

Hacılar Mahalleleri

Hacılar İlçesi

Hacılar mahalleleri, Hacılar ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz otuz iki en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kayseri’nin ilçesi olan Hacılar, Kayseri’nin yerleşim yerlerinden biridir. Hacılar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 371 km2’dir. Hacılar ilçesinin rakımı ise 1.357 m olarak hesaplanmıştır. Hacılar ilçesinin Kuzeyinde Sivas, doğusunda Pınarbaşı, batısında Sarıoğlan, Güneyinde ise Bünyan ilçeleri bulunmaktadır. Hacılar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hacılar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hacılar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 12.443 nüfusa sahiptir.

Hacılar ilçesini coğrafi konumu ise 38° 38′ 45.5316” Kuzey ve 35° 27′ 9.2052” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hacılar Mahalleleri

Hacılar ilçesinin 12 mahallesi bulunmaktadır. Hacılar ilçesinin 7 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hacılar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yukarı mahallesi, Erciyes mahallesi ve Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hürmetci mahallesi, Orta mahallesi ve Sakarçiftliği mahalleleridir.

Hacılar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HACILAR MAHALLELERİ

 1. Akdam Mah.
 2. Akyazı Mah.
 3. Aşağı Mah.
 4. Beğendik Mah.
 5. Erciyes Mah.
 6. Hürmetci Mah.
 7. Karpuzsekisi Mah.
 8. Orta Mah.
 9. Sakarçiftliği Mah.
 10. Yediağaç Mah.
 11. Yeni Mah.
 12. Yukarı Mah.

Hacılar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hacılar mahalleleri, Hürmertçi Sazlığı Sulak Alanı ve Erciyes Dağı gibi yerler bulunmaktadır. Kayseri ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hacılar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

İncesu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…