İçeriğe geç

Hacıbektaş Mahalleleri

Hacıbektaş İlçesi

Hacıbektaş mahalleleri, Hacıbektaş ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz otuz yedinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Nevşehir’in ilçesi olan Hacıbektaş, Nevşehir’in yerleşim yerlerinden biridir. Hacıbektaş İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 750 km2’dir. Hacıbektaş ilçesinin rakımı ise 1.288 m olarak hesaplanmıştır. Hacıbektaş ilçesinin Kuzeyinde Kozaklı, doğusunda Avanos, batısında Kırşehir, Güneyinde ise Gülşehir ilçeleri bulunmaktadır. Hacıbektaş ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hacıbektaş İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hacıbektaş ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 10.958 nüfusa sahiptir.

Hacıbektaş ilçesini coğrafi konumu ise 38° 56′ 34.5408” Kuzey ve 34° 33′ 39.0816” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hacıbektaş Mahalleleri

Hacıbektaş ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Hacıbektaş ilçesinin 30 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Bu mahaller nüfus büyüklüğüne göre sıralaması Zir mahallesi, Bala mahallesi ve Savat mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğüne bakıldığında kentsel yerleşimin yani mahalleleri yüzde ellisini oluşturmaktadır. Diğer yüzdelik kısmı kırsal yerleşimi yani köyleri yer almaktadır.

Hacıbektaş Mahalleleri
Hacıbektaş Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HACIBEKTAŞ MAHALLELERİ

  • Zir Mah.
  • Bala Mah.
  • Savat Mah.

Hacıbektaş Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hacıbektaş mahalleleri, Hacı Bektaş Veli Dergahı Külliyesi ve Türbesi, Çilehane, Karahöyük, Beştaşlar, Bektaş Efendi Türbesi, Hırkadağı, Göreme Milli Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Nevşehir ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hacıbektaş Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kozaklı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…