İçeriğe geç

Günyüzü Mahalleleri

Günyüzü İlçesi

Günyüzü mahalleleri, Günyüzü ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüzüncü doksan yedinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Eskişehir’in ilçesi olan Günyüzü, Eskişehir’in yerleşim yerlerinden biridir. Günyüzü İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 828 km2’dir. Günyüzü ilçesinin rakımı ise 894 m olarak hesaplanmıştır. Günyüzü ilinin Kuzeyinde Mihalıççık, doğusunda ise Ankara, batısında Sivrihisar ilçeleri bulunmaktadır. Günyüzü ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Günyüzü İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Günyüzü ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.455 nüfusa sahiptir.

Günyüzü ilçesini coğrafi konumu ise 39° 23′ 3.1236” Kuzey ve 31° 48′ 35.9964” Doğu gps koordinatlarıdır.

Günyüzü Mahalleleri

Günyüzü ilçesinin 22 mahallesi bulunmaktadır. Günyüzü ilçesinin 2 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Günyüzü mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kayakent mahallesi, Gümüşkonak mahallesi ve Sümer mahalleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kuzören mahallesi, Kavacık mahallesi ve Bedil mahalleleridir. Günyüzü ilçesinin nüfus yoğunluğunun büyük bir kısmını mahalle yerleşimleri oluşturmaktadır.

Günyüzü Mahalle Haritası
Günyüzü İlçesi Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÜNYÜZÜ MAHALLELERİ

 1. Atlas Mah.
 2. Ayvalı Mah.
 3. Bedil Mah.
 4. Beyyayla Mah.
 5. Çakmak Mah.
 6. Çardaközü Mah.
 7. Doğray Mah.
 8. Fatih Mah.
 9. Gecek Mah.
 10. Gümüşkonak Mah.
 11. Kavacık Mah.
 12. Kavuncu Mah.
 13. Kayakent Mah.
 14. Kuzören Mah.
 15. Mercan Mah.
 16. Özler Mah.
 17. Sümer Mah.
 18. Tutlu Mah.
 19. Yağrı Mah.
 20. Yazır Mah.
 21. Yenikent Mah.
 22. Yeşilyaka Mah.

Günyüzü Tarihi ve Gezilecek Yerler

Günyüzü mahalleleri Şadırvan, Gecek Selçuklu Camisi, Kavuncu Köprüsü, Çakmak Başı Ören Yeri, Gümüşkonak ve Germia ve Başmelek Mikail Kilisesi gibi yerler bulunmaktadır. Eskişehir ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Günyüzü Tarihi ve Gezilecek Yerler

Günyüzü Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çifteler Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…