İçeriğe geç

Güney Mahalleleri

Güney İlçesi

Güney mahalleleri, Güney ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz doksanıncı büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Denizli’nin ilçesi olan Güney, Denizli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Güney İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 362 km2’dir. Güney ilçesinin rakımı ise 822 m olarak hesaplanmıştır. Güney ilinin Kuzeyinde Uşak, doğusunda ise Çal, batısında Buldan, Güneyinde ise Pamukkale ilçeleri bulunmaktadır. Güney ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Güney İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Güney ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.746 nüfusa sahiptir.

Güney ilçesini coğrafi konumu ise 38° 9′ 16.1280” Kuzey ve 29° 3′ 51.6816” Doğu gps koordinatlarıdır.

Güney Mahalleleri

Güney ilçesinin 24 mahallesi bulunmaktadır. Güney ilçesinin 17 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Güney mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yağcılar mahallesi, Tilkilik mahallesi ve Eziler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hamidiye mahallesi, Çorbacılar mahallesi ve Adıgüzeller mahalleleridir. Güney ilçesinin nüfus büyüklüğünün büyük bir kısmını kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

güney mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÜNEY MAHALLELERİ

 1. Adıgüzeller Mah.
 2. Aşağıçeşme Mah.
 3. Aydoğdu Mah.
 4. Cindere Mah.
 5. Çamrak Mah.
 6. Çorbacılar Mah.
 7. Doğanlı Mah.
 8. Ertuğrul Mah.
 9. Eziler Mah.
 10. Fatih Mah.
 11. Hamidiye Mah.
 12. Haylamaz Mah.
 13. Karaağaçlı Mah.
 14. Karagözler Mah.
 15. Kerimler Mah.
 16. Koparan Mah.
 17. Orta Mah.
 18. Ortaçeşme Mah.
 19. Parmaksızlar Mah.
 20. Tilkilik Mah.
 21. Üç Eylül Mah.
 22. Yağcılar Mah.
 23. Yeni Mah.
 24. Yenikonak Mah.

Güney Tarihi ve Gezilecek Yerler

Güney mahalleleri, Güney Şelalesi gibi yerler bulunmaktadır. Denizli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Güney Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çivril Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…