İçeriğe geç

Gümüşhane Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Gümüşhane ilinin alan kodu ise 456 şeklindedir. Gümüşhane ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

456 Nerenin Alan Kodu?

Gümüşhane İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 456 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Gümüşhane Telefon Kodu, Gümüşhane ili

Gümüşhane ilçeleri, Gümüşhane ili alan olarak Türkiye’nin elli üçüncü en büyük ilidir. Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda MÖ 3.500 tarihlerinde insan yerleşimine ve tarım faaliyetleri yapıldığı üzere kanıtlar bulunmuştur. Asurlular döneminde Hayasa-Azzi ülkesi olarak adlandırılan ve Hitit döneminde Karadeniz Bölgesinin otokton halkı Kaşkaların yaşadığı düşünülmektedir. Gümüşhane ilinin ekonomik yapısı tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Doğu Karadeniz bölgesi için önemli bir hayvancılık kaynağıdır. Trabzon, Ordu, Rize gibi Doğu Karadeniz illerine ağırlıklı olarak yün üretimi için önemli bir konumdadır. Gümüşhane ilinin 2020 TÜİK verisine göre 141.702 nüfusa sahip ilimizdir. Gümüşhane ilinde altı tane ilçe bulunmaktadır.

Gümüşhane ilinin yüz ölçümü 6,440 km2’dir. Gümüşhane ilini coğrafi konumu ise 40° 16′ 49.3284” Kuzey ve 39° 18′ 51.5628” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gümüşhane Alan Kodu
Gümüşhane Alan Kodu

Gümüşhane Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…