İçeriğe geç

Güçlükonak Mahalleleri

Güçlükonak İlçesi

Güçlükonak mahalleleri, Güçlükonak ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz doksan üçüncü en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Şırnak’ın ilçesi olan Güçlükonak, Şırnak’ın yerleşim yerlerinden biridir. Güçlükonak İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 466 km2’dir. Güçlükonak ilçesinin rakımı ise 791 m olarak hesaplanmıştır. Güçlükonak ilçesinin Kuzeyinde Şırnak, doğusunda Şırnak Merkez, batısında Mardin, Güneyinde ise İdil ilçeleri bulunmaktadır. Güçlükonak ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Güçlükonak İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Güçlükonak ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 12.139 nüfusa sahiptir.

Güçlükonak ilçesini coğrafi konumu ise 37° 28′ 19.6140” Kuzey ve 41° 54′ 44.7876” Doğu gps koordinatlarıdır.

Güçlükonak Mahalleleri

Güçlükonak ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Güçlükonak ilçesinin 27 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Güçlükonak mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Bağlar mahallesi ve Bahçelievler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Cumhuriyet mahallesi, Karşıyaka mahallesi ve Gümüşyazı mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÜÇLÜKONAK MAHALLELERİ

  • Bağlar Mah.
  • Bahçelievler Mah.
  • Cumhuriyet Mah.
  • Gümüşyazı Mah.
  • Karşıyaka Mah.
  • Yeni Mah.

Güçlükonak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Güçlükonak mahalleleri, Faki Tayran Camisi, Finik Surları, Belkis (Nebi Süleyman) Kaplıcası Ve Timur’un Pençeleri gibi yerler bulunmaktadır. Şırnak ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Güçlükonak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Güçlükonak Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

İdil Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…