Göynücek Mahalleleri

Göynücek İlçesi

Göynücek mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Amasya’nın ilçesi olan Göynücek, Amasya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Göynücek ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz on dokuzuncu en büyük ilçesidir. Göynücek İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 591km2’dir. Göynücek ilçesinin rakımı ise 522m olarak hesaplanmıştır. Göynücek ilinin Kuzeyinde Amasya merkez, doğusunda ise Tokat, batısında Çorum ilçeleri bulunmaktadır. Göynücek ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Göynücek İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Göynücek ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 10.033 nüfusa sahiptir.

Göynücek ilçesini coğrafi konumu ise 40° 23′ 50.6400” Kuzey ve 35° 31′ 27.2712” Doğu gps koordinatlarıdır.

Göynücek Mahalleleri

Göynücek ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Göynücek ilçesinin 36 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Cumhuriyet mahallesi Göynücek ilçesinin en fazla nüfusa sahip mahallesidir. Yeni mahallesi ikinci ve en yakın nüfusa sahip mahallesidir. En az nüfusa sahip mahallesi ise Merkez mahallesidir. Kentsel yerleşim ilçe nüfusunun yaklaşık yüzde yirmilik kısmını oluşturmak olduğu görülmektedir. Kırsal yerleşimi ilçenin nüfusunun yaklaşık yüzde seksenlik kısmını oluşturmaktadır. İlçenin nüfusunu ağırlıklı olarak köy yerleşimleri oluşturmaktadır.

göynücek mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÖYNÜCEK MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Merkez Mah.
  3. Yeni Mah.

Göynücek Tarihi ve Gezilecek Yerler

Göynücek mahalleleri, İçmeler ve Gökçeli Kalesi, gibi yerler bulunmaktadır. Amasya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Göynücek Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Amasya Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…