İçeriğe geç

Görele Mahalleleri

Görele İlçesi

Görele mahalleleri, Görele ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz doksan ikinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’un ilçesi olan Görele, Giresun’un yerleşim yerlerinden biridir. Görele İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 237 km2’dir. Görele ilçesinin rakımı ise 11 m olarak hesaplanmıştır. Görele ilinin doğusunda ise Tirebolu, batısında Espiye, Güneyinde ise Doğankent ilçeleri bulunmaktadır. Görele ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Görele İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Görele ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 31.509 nüfusa sahiptir.

Görele ilçesini coğrafi konumu ise 41° 1′ 59.7936” Kuzey ve 39° 0′ 7.4556” Doğu gps koordinatlarıdır.

Görele Mahalleleri

Görele ilçesinin 21 mahallesi bulunmaktadır. Görele ilçesinin 57 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Görele mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kumyalı mahallesi, Yeşiltepe mahallesi ve Bozcaali mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Obakıran mahallesi, Cillioğlu mahallesi ve Hürriyet mahalleleridir.

Görele mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÖRELE MAHALLELERİ

 1. Aydınlıkevler Mah.
 2. Bahçelievler Mah.
 3. Bahşiş Mah.
 4. Beyli Mah.
 5. Bozcaali Mah.
 6. Cillioğlu Mah.
 7. Çeşmebaşı Mah.
 8. Hendekbaşı Mah.
 9. Hürriyet Mah.
 10. Kaba Mah.
 11. Kumyalı Mah.
 12. Merkez Mah.
 13. Obakıran Mah.
 14. Orta Mah.
 15. Sayfiye Mah.
 16. Soğuksu Mah.
 17. Şahali Mah.
 18. Tepebaşı Mah.
 19. Ünlüce Mah.
 20. Yeniköy Mah.
 21. Yeşiltepe Mah.

Görele Tarihi ve Gezilecek Yerler

Görele mahalleleri Sis Dağı Şenlikleri-Otçu Göçü, Şehitlik, Sis Dağı Ve Sis Dağı Yaylası, Haç Dağı, Kanlıdere Muharebe Yeri, Dokuz Göz Yaylası, Hapan Kahvesi, Gelinkaya, Çavuşlu Beldesi, Yavuz Sultan Selim Han Yazlık Konağı ve Kuru Kale-Kurul Kale gibi yerler bulunmaktadır. Giresun ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Görele Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Giresun Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…