İçeriğe geç

Gönen Mahalleleri

Gönen İlçesi

Gönen mahalleleri, Gönen ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz kırk dokuzuncu en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Isparta’nın ilçesi olan Gönen, Isparta’nın yerleşim yerlerinden biridir. Gönen İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 285 km2’dir. Gönen ilçesinin rakımı ise 1.040 m olarak hesaplanmıştır. Gönen ilinin Kuzeyinde Uluborlu, doğusunda ise Atabey, batısında Keçiborlu, Güneyinde ise Isparta Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Gönen ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gönen İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gönen ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.157 nüfusa sahiptir.

Gönen ilçesini coğrafi konumu ise 37° 57′ 32.0004” Kuzey ve 30° 30′ 44.3628” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gönen Mahalleleri

Gönen ilçesinin 10 mahallesi bulunmaktadır. Gönen ilçesinin 7 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gönen mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kasap mahallesi, Baladız mahallesi ve Yenice mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Orta mahallesi, Alaca Mescit mahallesi ve Göletevileri mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünü kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Gönen mahalle haritası
Gönen mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÖNEN MAHALLELERİ

  1. Alaca Mescit Mah.
  2. Baladız Mah.
  3. Cami Mah.
  4. Göletevleri Mah.
  5. Kasap Mah.
  6. Musalla Mah.
  7. Orta Mah.
  8. Pazar Mah.
  9. Tekke Mah.
  10. Yenice Mah.

Gönen Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gönen mahalleleri, Eski Hamam, Sinan Dede Türbesi, Tarihi Kale Ve Konane (Conana) Antik Kenti, Demirci Mehmet Efe Konağı, Koçtepe İncirlikaya Oda Mezarları, Akyokuş Tepe Antik Yerleşimi Ve Nekropol Alanı, Güneykent Kasabası Ve Yunus Emre’yi Anma Ve Aşure Şenlikleri gibi yerler bulunmaktadır. Isparta ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gönen Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gönen Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Isparta Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…