Gölbaşı Mahalleleri

Gölbaşı İlçesi

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Adıyaman’ın ilçesi olan Gölbaşı, Adıyaman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Gölbaşı ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz on ikinci en büyük ilçesidir. Gölbaşı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 800 km2’dir. Gölbaşı ilçesinin rakımı ise 902 m olarak hesaplanmıştır. Gölbaşı ilinin Kuzeyinde Malatya, doğusunda ise Tut, batısında Kahramanmaraş, Güneyinde ise Besni ilçeleri bulunmaktadır. Gölbaşı ilçesi karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Bayburt Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Gölbaşı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 50.204 nüfusa sahiptir.

Gölbaşı ilçesini coğrafi konumu ise 37° 47′ 0.2724” Kuzey ve 37° 38′ 30.6852” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gölbaşı Mahalleleri

Gölbaşı ilçesinin 17 mahallesi bulunmaktadır. Gölbaşı ilçesinde 35 tane köy yerleşimleri bulunmaktadır. Gölbaşı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Mimar Sinan mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çakmak mahallesi, Kalem Kas mahallesi ve Cumhuriyet mahalleridir.

Gölbaşı Mahalleleri
Gölbaşı Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÖLBAŞI MAHALLELERİ

 1. Asfalt Mah.
 2. Asfalt Mah.
 3. Cumhuriyet Mah.
 4. Cumhuriyet Mah.
 5. Cumhuriyet Mah.
 6. Cumhuriyet Mah.
 7. Çakmak Mah.
 8. Fatih Mah.
 9. Hürriyet Mah.
 10. Kalemkas Mah.
 11. Kurugeçit Mah.
 12. Merkez Mah.
 13. Mimar Sinan Mah.
 14. Yavuz Selim Mah.
 15. Yeni Mah.
 16. Yeni Mah.
 17. Yenikent Mah.

Gölbaşı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gölbaşı mahalleleri, Mogan Gölü, Eymir Gölü, Beynam Ormanları, Moganpark, Atatürk Sahil Parkı ve Tulumtaş Mağarası gibi yerler bulunmaktadır. Doğa ve kültür turizmi adına Adıyaman iline gelindiğinde tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gölbaşı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gölbaşı belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kahta Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…