İçeriğe geç

Giresun Nüfusu

Giresun Nüfusu Nedir?

Giresun nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 450.154’dir. Bu nüfusun 224.380 erkek nüfusu, 225.774 ise kadın nüfusu şeklindedir. Giresun ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Giresun Nüfus Dağılımı

Giresun ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Giresun Nüfusu

Please select a wpDataTable.
giresun yıllara göre nüfusu
giresun yıllara göre nüfusu grafik

Giresun ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında düşüşler yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında son yıllara doğru kadın nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Giresun İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Giresun ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Bulancak ve Espiye ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Çanakçı, Doğankent ve Çamoluk İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Çanakçı ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2015 ve 2019 yıllar arasında nüfus artış hızı ciddi yükselişler ve alçalmalar yaşanmaktadır. Bundan sonraki yıllarda ise bu oran artmakta olduğu görülmektedir.

Giresun Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Giresun ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (6.831 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Giresun Hakkında

Giresun ili alan olarak Türkiye’nin elli birinci en büyük ilimizdir. Bölgede Karadeniz’in yerli kabilelerinin varlığı düşünülmekte olup Hitit kaynaklarında “Kaşka” adıyla geçen kendir tarımı yapan savaşçı bir toplum olarak geçmektedir. Miletli koloniciler tarafından yerleşilen kent merkezinin çepherinde Tzan/Laz halkına ait köyler bulunmuştur. Giresun ilinin ekonomik yapısını ağırlıklı olarak tarım sektörü oluşturmaktadır. Başlıca ürünü fındık olup Türkiye’de ve diğer birçok ülkede ihracatı söz konusudur.