Genç Posta Kodu

Genç Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Genç Posta Kodu Sorgulama

Genç’te yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde-mahalle-köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Genç ilçesi Hakkında

Genç ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz yetmiş altıncı en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl’ün ilçesi olan Genç, Bingöl’ün yerleşim yerlerinden biridir. Genç İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.443 km2’dir. Rakımı ise 1.018 m olarak hesaplanmıştır. Genç ilinin Kuzeyinde Bingöl merkez, doğusunda ise Solhan, batısında Elazığ, Güneyinde ise Diyarbakır ilçeleri bulunmaktadır. Genç ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Genç İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Genç ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 33.902 nüfusa sahiptir.

Genç Posta Kodu
Genç Posta Kodu