İçeriğe geç

Gemlik Posta Kodu

Gemlik Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Gemlik Posta Kodu Sorgulama

Gemlik’ de yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde-mahalle-köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Gemlik ilçesi Hakkında

Gemlik ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz elli beşinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Bursa’nın ilçesi olan Gemlik, Bursa’nın yerleşim yerlerinden biridir. Gemlik İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 413 km2’dir. Rakımı ise 5 m olarak hesaplanmıştır. Gemlik İlçesinin, Kuzeyinde, Yalova, Doğusunda, Orhangazi Batısında, Mudanya Güneyinde, Osmangazi ilçeleri bulunmaktadır. Gemlik ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gemlik İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gemlik ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 115.404 nüfusa sahiptir.

Gemlik Posta Kodu
Gemlik Posta Kodu