İçeriğe geç

Gelibolu Posta Kodu

Gelibolu Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Gelibolu Posta Kodu Sorgulama

Gelibolu’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde-mahalle-köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Gelibolu ilçesi Hakkında

Gelibolu ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz birinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale’nin ilçesi olan Gelibolu, Çanakkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Gelibolu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 823 km2’dir. Rakımı ise 20 m olarak hesaplanmıştır. Gelibolu ilinin Kuzeyinde Tekirdağ, Güneyinde ise Eceabat ilçeleri bulunmaktadır. Gelibolu ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gelibolu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gelibolu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 43.581 nüfusa sahiptir.

Gelibolu Posta Kodu
Gelibolu Posta Kodu