İçeriğe geç

Gaziantep İlçeleri

Gaziantep ilçeleri, Gaziantep ili alan olarak Türkiye’nin ellinci en büyük ilimizdir. Paleotik dönemden beri insanların yaşadığı düşünülmektedir. Tunç çağından sonra devamlı insan yerleşimleri değişikliği tahmin edilmektedir. İpek yolu üzerinde bulunduğu için bir kent gelişmişti. 1516 yılından sonra Osmanlı tarafından yönetime geçmişti. 8 Şubat 1921 yılında Gazi unvanı verilmiştir. Gaziantep ilinin ekonomik yapısı Güneydoğu Anadolu’nun en gelişmiş ekonomisine sahiptir. Tarım, hayvancılık, sanayi ve maden sektörleri ekonomik yapısını oluşturmaktadır. Tarım sektörü bakımından her türlü ürün yetişebilmektedir. Hayvancılık sektöründe ise küçükbaş yetiştiriciliği görülmektedir. Gaziantep ilinin 2019 TÜİK verisine göre 2.069.364 nüfusa sahip ilimizdir.

Gaziantep İlçeleri Nelerdir?

Gaziantep ilinin 9 ilçesi bulunmaktadır. Gaziantep ilçeleri alfabetik sırayla Araban, İslahiye, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Şahinbey, Şehitkamil, Yavuzeli ilçeleridir. Gaziantep ilinin merkez ilçeleri Şahinbey ve Şehitkamil ilçeleridir. En kalabalık ilçeleri sırasıyla Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerdir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Yavuzeli ve Karkamış ilçeleridir.

gaziantep ilce haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçelerini aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GAZİANTEP İLÇELERİ

  • Araban
  • İslahiye
  • Karkamış
  • Nizip
  • Nurdağı
  • Oğuzeli
  • Şahinbey
  • Şehitkamil
  • Yavuzeli

Gaziantep İlçeleri, Gaziantep Hangi Bölgemizdedir?

Gaziantep ilimiz Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde Kahramanmaraş ve Adıyaman illeri, doğusunda Şanlıurfa, güneyinde Kilis, batısında ise Osmaniye illeridir. Gaziantep ilinin iklimi Akdeniz ve karasal iklim tipi karışımı iklime sahiptir. Ölçülen en yüksek sıcaklık 44 derecedir. En düşük sıcaklık ise -13 derecedir.

Gaziantep Nerede? Gaziantep’e Nasıl Gidilir?

Gaziantep ilinin yüz ölçümü 6,887 km2’dir. Gaziantep ilinin coğrafi konumu ise 37° 3′ 57.4272” Kuzey ve 37° 22′ 41.1924” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gaziantep’e nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Gaziantep Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gaziantep ilçeleri, Gaziantep Kalesi, Tarihi Naib Hamamı, Kaleoğlu Mağarası, Gaziantep Atatürk Anı Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Zeugma Mozaik Müzesi gibi yer almaktadır. Türkiye tanıtım amaçlı yapılan birçok şeyde Zeugma Mozaik Müzesindeki motifleriyle karşılaştığımız, tarihi yapıları, çarşılar gibi turizm noktalarında harika bir kültür turizm ve gezisi için tercih edilmesi ve gelişmesi gereken illerimizdendir.

Gaziantep Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Maraş ilçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…