İçeriğe geç

Felahiye Mahalleleri

Felahiye İlçesi

Felahiye mahalleleri, Felahiye ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz on yedinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kayseri’nin ilçesi olan Felahiye, Kayseri’nin yerleşim yerlerinden biridir. Felahiye İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 444 km2’dir. Felahiye ilçesinin rakımı ise 1.308 m olarak hesaplanmıştır. Felahiye ilçesinin Kuzeyinde ve batısında Yozgat, doğusunda Özvatan, Güneyinde ise Kocasinan ilçeleri bulunmaktadır. Felahiye ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Felahiye İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Felahiye ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.569 nüfusa sahiptir.

Felahiye ilçesini coğrafi konumu ise 39° 5′ 24.3456” Kuzey ve 35° 34′ 2.4276” Doğu gps koordinatlarıdır.

Felahiye Mahalleleri

Felahiye ilçesinin 17 mahallesi bulunmaktadır. Felahiye ilçesinin 12 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Felahiye mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Büyüktoroman İstiklal mahallesi, Kayapınar Fatih Sultan Mehmet mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Menteşe mahallesi, Alparslan mahallesi ve Darılı mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

FELAHİYE MAHALLELERİ

 1. Acırlı Mah.
 2. Alparslan Mah.
 3. Beyler Mah.
 4. Büyüktoraman Hürriyet Mah.
 5. Büyüktoraman İstiklal Mah.
 6. Cumhuriyet Mah.
 7. Darılı Mah.
 8. İsabey Mah.
 9. Kale Mah.
 10. Karaşeyh Mah.
 11. Kayapınar Cumhuriyet Mah.
 12. Kayapınar Fatih Sultan Mehmet Mah.
 13. Kepiç Mah.
 14. Kuruhüyük Mah.
 15. Menteşe Mah.
 16. Silahtar Mah.
 17. Yeni Mah.

Felahiye Tarihi ve Gezilecek Yerler

Felahiye mahalleleri, Kululu Kalesi, Uğurlu Kale Ve Nekropol Alanı, Felahiye Mescit Ve Felahiye Merkez Camisi gibi yerler bulunmaktadır. Kayseri ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Felahiye Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Develi Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…