İçeriğe geç

Ezine Mahalleleri

Ezine İlçesi

Ezine mahalleleri, Ezine ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz kırk dokuzuncu en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale’nin ilçesi olan Ezine, Çanakkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Ezine İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 727 km2’dir. Ezine ilçesinin rakımı ise 50 m olarak hesaplanmıştır. Ezine ilinin Kuzeyinde Çanakkale merkez, doğusunda ise Bayramiç, Güneyinde ise Ayvacık ilçeleri bulunmaktadır. Ezine ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ezine İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ezine ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 30.723 nüfusa sahiptir.

Ezine ilçesini coğrafi konumu ise 39° 47′ 13.6500” Kuzey ve 26° 20′ 9.1212” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ezine Mahalleleri

Ezine ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Ezine ilçesinin 39 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ezine mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Camikebir mahallesi, Seferşah mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Gazi mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Danilment mahalleleridir.

ezine mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

EZİNE MAHALLELERİ

  1. Camikebir Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Cumhuriyet Mah.
  4. Danişment Mah.
  5. Gazi Mah.
  6. Hürriyet Mah.
  7. Seferşah Mah.

Ezine Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ezine mahalleleri, Alexandria Troas Antik Kenti, Abdurrahman Camisi, Pembe Göl, Taş Mektep, Sefer Şah’ın kabri, İnce Minare Camii, Papaz Plajı ve Kumburnu Beach gibi yerler bulunmaktadır. Çanakkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ezine Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Eceabat Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…