İçeriğe geç

Eskişehir Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Eskişehir ilinin alan kodu ise 222 şeklindedir. Eskişehir ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

222 Nerenin Alan Kodu?

Eskişehir İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 222 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Eskişehir Telefon Kodu, Eskişehir ili

Eskişehir ilçeleri, Eskişehir ilinin alan olarak Türkiye’nin on altıncı en büyük ilimizdir. MÖ 14. yüzyılda Hititler Eskişehir merkez kentli büyük bir devlet kurmuşlardı. Eskişehir ili önemi ve konumundan dolaylı Hititler döneminde Beylik olduğu kabul edilmiştir. MÖ 12. yüzyılda Anadolu’ya giren Frigler Anadolu’yu yayılmış ve Dorylaion ismi ile kente yerleşmişlerdi. Eskişehir ilinin ekonomik yapısını sanayi ve hizmet sektörleri oluşturmaktadır. Öğrenci şehri olarak da bahsedilir. Eskişehir ilinin 2020 TÜİK verisine göre 888.828 nüfusa sahip ilimizdir. Eskişehir ilinde yirmi tane ilçe bulunmaktadır.

Eskişehir ilinin yüz ölçümü 13,925 km2’dir. Eskişehir ilini coğrafi konumu 39° 46′ 0.1380” Kuzey ve 30° 31′ 32.2716” Doğu gps koordinatlarıdır.

Eskişehir Alan Kodu
Eskişehir Alan Kodu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…