İçeriğe geç

Esenler Posta Kodu

Esenler Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Esenler Posta Kodu Sorgulama

Esenler’de yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Esenler ilçesi Hakkında

Esenler ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuz yüz kırk yedinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan İstanbul’un ilçesi olan Esenler, İstanbul’un yerleşim yerlerinden biridir. Esenler İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 19 km2’dir. Rakımı ise 44 m olarak hesaplanmıştır. Esenler ilçesinin Kuzeyinde Sultangazi, doğusunda ise Bayrampaşa, batısında Başakşehir, Güneyinde ise Bağcılar ve Güngören ilçeleri bulunmaktadır. Esenler ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Esenler İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Esenler ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 446.276 nüfusa sahiptir.

Esenler Posta Kodu
Esenler Posta Kodu