İçeriğe geç

Erzincan İlçeleri

Erzincan ilçeleri, Erzincan ili Türkiye’nin alan olarak on dördüncü en büyük ilimizdir. Erzincan’ın ilkçağ tarihi hakkında net bir kanıya sahip olamamak ile birlikte ikinci bin yıl da, Hurriler’ in yaşadığını, ikinci bin yılın ilk yarısı başlarında da Hayaslılar ve Azzilerin bulundukları düşünülmektedir. Anadolu’da MÖ 1600 ile 1180 tarihleri arasında Hattuşaş’ı merkez yaparak büyük bir imparatorluk kuran Hititler doğu bölgesini almış ve Erzincan’da Hititlerin yönetimi altındaydı. Erzincan ilinin ekonomik yapısını tarım ve hayvancılık sektörleri oluşturmaktadır. Sanayi sektöründe ağırlıklı olarak tarım sanayisi önemli bir rol oynamaktadır. Erzincan ilinin 2021 TÜİK verisine göre 237.351 nüfusa sahip ilimizdir.

Erzincan İlçeleri Nelerdir?

Erzincan ilinin 9 ilçesi bulunmaktadır. Erzincan ilçeleri alfabetik sırasıyla Erzincan (il merkezi), Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan, Üzümlü ilçeleridir. Erzincan ilinin merkez ilçesi Erzincan Merkez olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri sırasıyla Merkez, Tercan ve Üzümlü ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Otlukbeli, Kemaliye ve Kemah ilçeleridir.

erzincan ilce haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçeleri aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ERZİNCAN İLÇELERİ

  • Erzincan (il merkezi)
  • Çayırlı
  • İliç
  • Kemah
  • Kemaliye
  • Otlukbeli
  • Refahiye
  • Tercan
  • Üzümlü

Erzincan İlçeleri, Erzincan Hangi Bölgededir?

Erzincan ili Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde Gümüşhane ve Erzincan ili, doğusunda Erzurum, doğusunda Tunceli ve Bingöl, batısında ise Sivas illeri bulunmaktadır. Erzincan iklimi Doğu Anadolu ve İç Anadolu iklimi tipinin geçiş yaptığı bölgededir. Sert bir karasal iklimi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Erzincan Nerede? Erzincan’a Nasıl Gidilir?

Erzincan ilini yüz ölçümü 11,815 km2’dir. Erzincan ilinin coğrafi konumu 39° 44′ 48.4656” Kuzey ve 39° 29′ 28.0428” Doğu gps koordinatlarıdır.

Erzincan’a nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Erzincan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Erzincan ilçeleri, Kemah Kalesi, Otlukbeli Gölü, Girlevik Şelalesi, Beytahtı Mesire Yeri, Köroğlu Mağarası, Karanlık Kanyon, Çadırcı Hamamı, Ergan Kayak Merkezi gibi yerler bulunmaktadır. Doğal harikalarıyla dolu ve doğa gezisi aynı zamanda ülkemiz için doğa turizmin önemli illerimizden biridir Erzincan ilimiz.

Erzincan Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Erzurum ilçeleri resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…