İçeriğe geç

Eruh Mahalleleri

Eruh İlçesi

Eruh mahalleleri, Eruh ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz doksanıncı en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Siirt’in ilçesi olan Eruh, Siirt’in yerleşim yerlerinden biridir. Eruh İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.061 km2’dir. Eruh ilçesinin rakımı ise 1.164 m olarak hesaplanmıştır. Eruh ilçesinin Kuzeyinde Aydınlar, Şirvan ve Pervari, doğusunda Pervari, batısında Siirt Merkez ve Kurtalan, Güneyinde ise Şırnak, Mardin ve Batman ilçeleri bulunmaktadır. Eruh ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Eruh İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Eruh ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 18.387 nüfusa sahiptir.

Eruh ilçesini coğrafi konumu ise 37° 45′ 1.8684” Kuzey ve 42° 10′ 47.5608” Doğu gps koordinatlarıdır.

Eruh Mahalleleri

Eruh ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Eruh ilçesinin 68 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Eruh İlçesinin mahalle nüfus büyüklükleri sırasıyla Fatih mahallesi, Dih mahallesi ve Sarıgül mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünün büyük kısmını kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır. Diğer kısmını kentsel yerleşim oluşturmaktadır.

Eruh Mahalleleri
Eruh Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ERUH MAHALLELERİ

  • Dih Mah.
  • Fatih Mah.
  • Sarıgül Mah.

Eruh Tarihi ve Gezilecek Yerler

Eruh mahalleleri, Sağlarca Kaplıcası, Finik Kalesi ve Bayıryüzü Köyü gibi yerler bulunmaktadır. Eruh ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Eruh Tarihi ve Gezilecek Yerler

Eruh Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Baykan Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…