İçeriğe geç

Eldivan Mahalleleri

Eldivan İlçesi

Eldivan mahalleleri, Eldivan ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz birinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı’nın ilçesi olan Eldivan, Çankırı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Eldivan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 350 km2’dir. Eldivan ilçesinin rakımı ise 945 m olarak hesaplanmıştır. Eldivan ilinin Kuzeyinde Korgun, doğusunda ise Çankırı, batısında Şabanözü, Güneyinde ise Ankara ilçeleri bulunmaktadır. Eldivan ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Eldivan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Eldivan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.986 nüfusa sahiptir.

Eldivan ilçesini coğrafi konumu ise 40° 31′ 44.3280” Kuzey ve 33° 29′ 58.7904” Doğu gps koordinatlarıdır.

Eldivan Mahalleleri

Eldivan ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Eldivan ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Eldivan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Topraklık mahallesi, Bahçelievler mahallesi ve Cami mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Beydere mahallesi, Dere mahallesi ve Çay mahalleleridir.

eldivan mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ELDİVAN MAHALLELERİ

  1. Bahçelievler Mah.
  2. Beydere Mah.
  3. Cami Mah.
  4. Çay Mah.
  5. Dere Mah.
  6. Topraklık Mah.

Eldivan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Eldivan mahalleleri, Bülbül Pınarı Mesire Alanı, Eldivan Eski Cami ve Hacı Murad-ı Veli Cami ve Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Çankırı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Eldivan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ilgaz Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…