İçeriğe geç

Elbeyli Mahalleleri

Elbeyli İlçesi

Elbeyli mahalleleri, Elbeyli ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz doksanıncı en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Kilis’in ilçesi olan Elbeyli, Kilis’in yerleşim yerlerinden biridir. Elbeyli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 238 km2’dir. Elbeyli ilçesinin rakımı ise 519 m olarak hesaplanmıştır. Elbeyli ilçesinin Kuzeyinde Gaziantep, doğusunda Gaziantep ve Suriye, batısında Kilis Merkez, Güneyinde ise Suriye ilçeleri bulunmaktadır. Elbeyli ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Elbeyli İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Elbeyli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.841 nüfusa sahiptir.

Elbeyli ilçesini coğrafi konumu ise 36° 40′ 30.0108” Kuzey ve 37° 28′ 0.9372” Doğu gps koordinatlarıdır.

Elbeyli Mahalleleri

Elbeyli ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Elbeyli ilçesinin 22 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Elbeyli mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Hürriyet mahallesi ve İnönü mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Ağyüz mahallesi ve Yalçın Nane mahalleleridir. Elbeyli ilçesinin nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ELBEYLİ MAHALLELERİ

  1. Ağyüz Mah.
  2. Hürriyet Mah.
  3. İnönü Mah.
  4. Yalçın Nane Mah.

Elbeyli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Elbeyli mahalleleri, Çatal Höyük, Kulsurun Höyük, Polatbey Höyük, Taşlıbakar Höyük ve Çamurlu Höyük gibi yerler bulunmaktadır. Kilis ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Elbeyli Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kilis Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…