İçeriğe geç

Elazığ Nüfusu

Elazığ Nüfusu Nedir?

Elazığ nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 588.088’dir. Bu nüfusun 291.380 erkek nüfusu, 296.708 ise kadın nüfusu şeklindedir. Elazığ ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Elazığ Nüfus Dağılımı

Elazığ ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Elazığ Nüfusu

Please select a wpDataTable.
elazığ yıllara göre nüfusu
elazığ yıllara göre nüfusu grafik

Elazığ ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında genel olarak artış yaşanmaktadır. 2007 ve 2021 yıllarında ilin nüfusunda kadın nüfusu daha fazla olduğu görülmektedir.

Elazığ İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Elazığ ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Kovancılar ve Karakoçanlar ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Ağın, Alacakaya ve Keban İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Ağın ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
elazığ nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2018 ve 2019 yıllarında ciddi bir nüfus artış hızı düşüş yaşanmıştır. Önündeki yıllarda eksi yönünde olsa da birtakım yükselmeler yaşanmıştır.

Elazığ Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Elazığ ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (9.313 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Elazığ Hakkında

Elazığ ilini alan olarak Türkiye’nin otuz ikinci en büyük illerimizdendir. M.Ö. 2000 yılına dayanan Elazığ’ın ilk yerleşim bölgesi Harput’a ilk yerleşenlerin “Hurriler” olduğu söylenmektedir. MÖ. 9. yüzyılda, Urartular’ın Elazığ tarihindeki yeri ise Harput Kalesi’nin taşıdığı Urartu Döneminden olduğu düşünülmektedir. Elazığ ilinin ekonomik yapısını büyük ölçüde sanayi ve tarım sektörleri oluşturmaktadır. Sanayi bölgeleriyle ciddi ihracata imza atmıştır.

elazığ nüfusu