İçeriğe geç

Eğil Mahalleleri

Eğil İlçesi

Eğil mahalleleri, Eğil ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz beşinci büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır’ın ilçesi olan Eğil, Diyarbakır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Eğil İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 449 km2’dir. Eğil ilçesinin rakımı ise 855 m olarak hesaplanmıştır. Eğil ilinin Kuzeyinde Dicle, doğusunda ise Sur, batısında Ergani, Güneyinde ise Yenişehir ilçeleri bulunmaktadır. Eğil ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Eğil İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Eğil ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 22.381 nüfusa sahiptir.

Eğil ilçesini coğrafi konumu ise 38° 15′ 28.4832” Kuzey ve 40° 4′ 52.1544” Doğu gps koordinatlarıdır.

Eğil Mahalleleri

Eğil ilçesinin 30 mahallesi bulunmaktadır. Eğil ilçesinin 24 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Eğil mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Sarıca mahallesi, Dere mahallesi ve Akalan mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Taşadam mahallesi, Kırkkuyu mahallesi ve Kalecik mahalleleridir.

eğil mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

EĞİL MAHALLELERİ

 1. Akalan Mah.
 2. Babalar Mah.
 3. Bahşilar Mah.
 4. Balaban Mah.
 5. Balım Mah.
 6. Baysu Mah.
 7. Dere Mah.
 8. Döşemeler Mah.
 9. Düzlük Mah.
 10. Gündoğuran Mah.
 11. Gürünlü Mah.
 12. Ilgın Mah.
 13. Kale Mah.
 14. Kalecik Mah.
 15. Kalkan Mah.
 16. Kaya Mah.
 17. Kazanlı Mah.
 18. Kırkkuyu Mah.
 19. Konak Mah.
 20. Meşeler Mah.
 21. Oyalı Mah.
 22. Sağlam Mah.
 23. Sarıca Mah.
 24. Sarmaşık Mah.
 25. Selman Mah.
 26. Taşdam Mah.
 27. Tepecik Mah.
 28. Yatır Mah.
 29. Yenişehir Mah.
 30. Yukarıhaydan Mah.

Eğil Tarihi ve Gezilecek Yerler

Eğil mahalleleri, Kral Kızı Efsanesi, Kabirleri Eğin’de Olan Peygamberler Ve Nebiler, Hz Elyesa Ve Hz Zülkifl Peygamberlerin Kabirleri, Eğil Kalesi Ve Asur Kral Mezarları-Kela Kundi gibi yerler bulunmaktadır. Diyarbakır ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Eğil Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Eğil Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…