İçeriğe geç

Edirne Nüfusu

Edirne Nüfusu Nedir?

Edirne nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 412.115’dir. Bu nüfusun 207.863 erkek nüfusu, 204.252 ise kadın nüfusu şeklindedir. Edirne ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Edirne Nüfus Dağılımı

Edirne ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Edirne Nüfusu

Please select a wpDataTable.
edirne yıllara göre nüfusu
edirne yıllara göre nüfusu grafik

Edirne ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında sürekli artış yaşanmaktadır. 2007 ve 2021 yılına kadar erkek nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Edirne İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Edirne ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Keşan ve Uzunköprü ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Lalapaşa, Süloğlu ve Enez İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Lalapaşa ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
edirne nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2019 ve 2020 yıllarında en çok nüfus artış hızı düşüş olduğu görülmekte, 2021 yılında yükselme yaşanmıştır.

Edirne Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Edirne ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (6.119 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Edirne Hakkında

Edirne ilini alan olarak Türkiye’nin elli altıncı en büyük illerimizdendir. Edirne çevresinde bilinen ilk yerleşimciler, Trak kabilelerinden Odrisler ve Bettegerilerdir. Edirne’nin bulunduğu Meriç ve Tuna nehirlerinin bağlandığı bölgede Odrislere ait olup adını Odrisia alarak bir şehir ve Pazar yeri kurulmuştur. Şehir Akaların eline geçti ve bu dönemden sonra “polis” hâline getirildi. Edirne ilinin ekonomik yapısı ağırlıklı olarak tarım sektörü hakimdir. Sanayi sektörü zamanla gelişme yolunda olan sektördür.

edirne nüfusu