İçeriğe geç

Edirne İlçeleri

Edirne ilçeleri, Edirne ilini alan olarak Türkiye’nin elli altıncı en büyük illerimizdendir. Edirne çevresinde bilinen ilk yerleşimciler, Trak kabilelerinden Odrisler ve Bettegerilerdir. Edirne’nin bulunduğu Meriç ve Tuna nehirlerinin bağlandığı bölgede Odrislere ait olup adını Odrisia alarak bir şehir ve Pazar yeri kurulmuştur. Şehir Akaların eline geçti ve bu dönemden sonra “polis” hâline getirildi. Edirne ilinin ekonomik yapısı ağırlıklı olarak tarım sektörü hakimdir. Sanayi sektörü zamanla gelişme yolunda olan sektördür. Edirne ilinin 2021 TÜİK verisine göre 412.115 nüfusu sahip ilimizdir.

Edirne İlçeleri Nelerdir?

Edirne ilinin 9 ilçesi bulunmaktadır. Edirne ilçeleri alfabetik sırasıyla Edirne (il merkezi), Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu, Uzunköprü ilçeleridir. Edirne ilinin merkez ilçesi Edirne Merkez olarak geçmektedir. En kalabalık ilçeleri sırasıyla Merkez ve Keşan ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeler ise sırasıyla Lalapaşa ve Süloğlu ilçeleridir.

edirne ilce haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçesini aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

EDİRNE İLÇELERİ

  • Edirne (il merkezi)
  • Enez
  • Havsa
  • İpsala
  • Keşan
  • Lalapaşa
  • Meriç
  • Süloğlu
  • Uzunköprü

Edirne İlçeleri, Edirne Hangi Bölgemizdedir?

Edirne ili Marmara bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde Bulgaristan sınırı, doğusunda Tekirdağ ve Kırklareli illeri, güney batısında Yunanistan sınırı bulunmaktadır. Edirne ilinin iklimi karasal iklim olarak tanımlayabiliriz. Kışları sert ve yağışlı, yazları ise sıcak geçmektedir.

Edirne Nerede? Edirne’ye Nasıl Gidilir?

Edirne ilinin yüz ölçümü 6,119 km2’dir. Edirne ilinin coğrafi konumu 41° 40′ 37.6752” Kuzey ve 26° 33′ 20.5776” Doğu gps koordinatlarıdır.

Edirne’ye nasıl gidilir. Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Edirne Tarihi ve Gezilecek Yerler

Edirne ilçeleri, Edirne Sağlık Müzesi, Edirne Müzesi, Selimiye Vakfı Müzesi, Edirne Saraçlar Caddesi, Kırkpınar Er Meydanı, Selimiye Cami, Karaağaç Tren Garı, Edirne Evleri, Lozan Anıtı gibi yerler bulunmaktadır. Öncelikle Selimiye Camii gibi değerli tarihi varlığın olduğu, Osmanlı döneminden bugüne kadar kalmış yapılar ve doğal harikaları ile kültür ve doğa turizmi için aynı zamanda birçok kültürlerin şehre yansımasını görmek için tercih edilmesi gereken illerimizdendir.

Edirne Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Uzunköprü Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…