İçeriğe geç

Edirne Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Edirne ilinin alan kodu ise 284 şeklindedir. Edirne ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

284 Nerenin Alan Kodu?

Edirne İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 284 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Edirne Telefon Kodu, Edirne ili

Edirne ilçeleri, Edirne ilini alan olarak Türkiye’nin elli altıncı en büyük illerimizdendir. Edirne çevresinde bilinen ilk yerleşimciler, Trak kabilelerinden Odrisler ve Bettegerilerdir. Edirne’nin bulunduğu Meriç ve Tuna nehirlerinin bağlandığı bölgede Odrislere ait olup adını Odrisia alarak bir şehir ve Pazar yeri kurulmuştur. Şehir Akaların eline geçti ve bu dönemden sonra “polis” hâline getirildi. Edirne ilinin ekonomik yapısı ağırlıklı olarak tarım sektörü hakimdir. Sanayi sektörü zamanla gelişme yolunda olan sektördür. Edirne ilinin 2020 TÜİK verisine göre 407.763 nüfusu sahip ilimizdir. Edirne ilinde dokuz tane ilçe bulunmaktadır.

Edirne ilinin yüz ölçümü 6,119 km2’dir. Edirne ilinin coğrafi konumu 41° 40′ 37.6752” Kuzey ve 26° 33′ 20.5776” Doğu gps koordinatlarıdır.

Edirne Alan Kodu
Edirne Alan Kodu

Edirne Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…