İçeriğe geç

Düzce Nüfusu

Düzce Nüfusu Nedir?

Düzce nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 400.976’dir. Bu nüfusun 200.612 erkek nüfusu, 200.364 ise kadın nüfusu şeklindedir. Düzce ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Düzce Nüfus Dağılımı

Düzce ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Düzce Nüfusu

Please select a wpDataTable.
düzce yıllara göre nüfusu

Düzce ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında sürekli artış yaşanmaktadır. 2007 ve 2021 yılına kadar erkek ve kadın nüfuslarında değişimler yaşanmıştır.

Düzce İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Düzce ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Akçakoca ve Kaynaşlı ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Yığılca, Cumayeri ve Gümüşova İlçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Yığılca ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2013 ve 2020 yılları arasında nüfus artış hızında değişimler yaşanmış olup, 2021 yılında yükselme gerçekleştirmiştir.

Düzce Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Düzce ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (2.574 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Düzce Hakkında

Düzce ilini alan olarak Türkiye’nin yetmiş sekizinci en büyük illerindendir. Düzce ilinin bilinen tarihi M.Ö. 1390 yıllara kadar gitmektedir. Yöre, birçok kavimin ve devletin istilasına maruz kalmıştır. Çevresinde Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Düzce ilinin ekonomisi İstanbul ilinin çevresinde olması durumu sanayi sektöründe gelişme gösterdiği görülmektedir. Diğer ekonomik faaliyet olarak tarım, ormancılık ve hayvancılık sektörleri de görülmektedir.

düzce nüfusu